Przewodniki
Wszystko
June 6, 2024
5 min read

4 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu muzyki tła dla firm

music-curation

Będąc kuratorem muzyki i jednocześnie wielkim miłośnikiem muzyki, najprawdopodobniej masz swoje zdanie na temat idealnej ścieżki dźwiękowej dla baru, sklepu spożywczego czy kawiarni.

Jednak przygotuj się na różnorodność opinii ze strony biznesu, dla którego tworzysz playlistę: wydaje się, że właściciel i pracownik także dobrze dobierają utwory 😉

Wybierając utwory, powinieneś kierować się nie tylko swoimi preferencjami i pomysłami interesariuszy. Jest coś jeszcze, co warto wziąć pod uwagę.

Aby wzmocnić swoje umiejętności kuratorskie, pamiętaj o tych czterech punktach:

1. Rodzaj biznesu

Potrzeby muzyczne barów, na przykład, nie mają nic wspólnego z wymaganiami ścieżki dźwiękowej dla supermarketu. Dlatego Ty, jako kurator muzyki, powinieneś zacząć od określenia rodzaju biznesu i jego cech.

Rodzaj lokalu to Twój punkt wyjścia. Czy to tradycyjny irlandzki pub, czy sieć restauracji fastfood? Sklep z pamiątkami w centrum miasta? A może osiedlowy sklep? To pomoże Ci dobrać utwory, które pasują do atmosfery miejsca i są zgodne z tożsamością marki.

Powinieneś również znać godziny otwarcia i rozumieć, jak kawiarnia/pub/bar/restauracja/sklep funkcjonuje w ciągu dnia. To pomoże Ci odpowiednio zaplanować playlisty muzyczne.

Aby poznać te wszystkie istotne informacje, odwiedź miejsce, porozmawiaj z właścicielem i personelem, a następnie spróbuj wczuć się w rolę ich klienta. Dodatkowo, to doświadczenie pozwoli Ci ocenić jakość muzyki aktualnie odtwarzanej w lokalu i zainspirować się jako muzyk, który chce ją ulepszyć.

2. Odpowiednie gatunki muzyczne

Dostosowanie playlisty DJ-a do potrzeb biznesu może poprawić doświadczenie klienta i zwiększyć dochody w barze, sklepie czy restauracji. Mając na uwadze rodzaj lokalu, możesz jasno określić, co będzie odpowiednie dla ich klientów.

Na przykład, piosenki RnB z explicite tekstami raczej nie są najlepszym wyborem dla rodzinnej restauracji fastfood, a największe hity mogą brzmieć śmiesznie w renomowanym sklepie z winami. Z drugiej strony, klasyka rocka może być idealna dla pubu lub baru, a klienci kawiarni z przyjemnością posłuchają jazzu i bluesa instrumentalnego.

Kiedy wiesz, jakie gatunki możesz wykorzystać do budowy playlisty, praca staje się łatwiejsza, ponieważ masz określony zakres dla swojego projektu muzycznego.

3. Harmonogram playlisty i czas odtwarzania

Większość firm preferuje gotowe rozwiązania, więc traktuj swoją playlistę DJ-a jako samodzielny zasób muzyczny. To pomoże Ci ją stworzyć w najlepszy sposób.

Aby sprostać potrzebom biznesu, zwróć uwagę na czas odtwarzania playlisty. Im dłuższa, tym lepsza. Oznacza to, że personel i goście nie znudzą się słuchaniem tych samych utworów przez kilka dni.

Dodatkowo, dodaj utwory odpowiednie na różne pory dnia, na przykład coś pobudzającego do południa, co zmienia się na bardziej relaksujące dźwięki wieczorem. Świetnym pomysłem jest również przygotowanie specjalnych muzycznych propozycji na piątkowe wieczory. Na koniec, postaraj się ograniczyć liczbę powtórzeń w tej samej zmianie, aby szanować pracowników!

Jeśli tworzysz swoją playlistę za pomocą naszej aplikacji muzycznej dla DJ-ów, możesz zaplanować ją na określony czas i dzień. Dodatkowo, Moodby DJ pozwala na odtwarzanie utworów w trybie losowym, dzięki czemu playlista pozostaje świeża przez dłuższy czas.

Powtarzanie playlisty może znudzić gości i personel już po tygodniu. Powinieneś ją odświeżać, aby zachować jej pierwotny klimat. Co więcej, ważne jest regularne aktualizowanie playlisty DJ-a, aby zapewnić najlepsze doświadczenie klienta.

Ponadto, Twoja playlista powinna nie tylko odpowiadać tożsamości biznesu, ale również pasować do aktualnej agendy. Ludzie oczekują słuchania muzyki świątecznej podczas zakupów lub spędzania czasu z przyjaciółmi w kawiarni w grudniu. Chcą też usłyszeć coś romantycznego, kiedy idą na kolację w pierwszej połowie lutego.

Bonusowy tip: Aby sprawdzić, czy nadszedł czas na rewizję Twojego kierunku twórczego, regularnie zbieraj opinie od biznesu, klientów i personelu. Jest to trochę prostsze, gdy jest tam jukebox, który pozwala gościom zamawiać utwory z Twojej playlisty DJ-a. Dzięki temu dowiesz się o ich preferencjach i gustach muzycznych, co pozwoli Ci stworzyć jeszcze lepszą playlistę następnym razem.

4. Dostarczanie muzyki do firm

Ok, skończyłeś swoją playlistę. Co dalej? Jak firmy mogą otrzymać i odtwarzać Twoją kompilację utworów?

Jako kurator muzyki w Moodby DJ masz do dyspozycji wygodne narzędzie z dużym katalogiem licencjonowanych utworów, aby wybrać te najlepsze. Dodatkowo, otrzymujesz szybką i niezawodną usługę dostarczania. Oto jak to działa.

Wszystkie playlisty, które dodasz i stacje, które opublikujesz na Moodby DJ, trafiają również na Moodby Play, platformę streamingową B2B, z której korzystają różne firmy, aby znaleźć licencjonowaną muzykę i zapewnić unikalną atmosferę.

Wystarczy, że wygenerujesz link do swojej playlisty lub stacji i udostępnisz go swoim klientom. Gdy się zarejestrują i dodadzą miejsce do Moodby Play, mogą po prostu nacisnąć przycisk Odtwórz – i muzyka zaczyna grać.

Ponieważ Moodby Play jest dostępny dla użytkowników w Austrii, Belgii, Irlandii, Polsce i Rumunii, możesz tworzyć playlisty DJ-a dla miejsc za granicą i rozwijać swój lokalny biznes. Z dobrą strategią w głowie możesz szybciej osiągnąć sukces!


Dmitry